Cerkev sv. Antona puščavnika v Meniški vasi

CERKEV IN ZGODOVINA

Podružnična cerkev sv. Antona v Meniški vasi je bila zgrajena v 17. stoletju. Leži ob gozdu tik nad vasjo in je v sedanji obliki baročnega tipa, enoladijska z morda starejšim prezbiterijem, ki je osmerokotno zaključen, obokan z masivnimi rebri. Ladja je banjasto obokana in ima prizidan precej velik kor. Na desni strani prezbiterija je prizidana zakristija, pri vhodu pa je zvonik, prav tako kasneje prizidan. Streha zvonika je preproste piramidaste oblike.

Glavni oltar je narejen iz črnega kamna preproste arhitekture. Osrednjo, široko nišo, obdajata na vsaki strani po en steber, ob njima pa sta zavesi. Na predelu oltarja je napis: "Sveti Anton, P.Z.N." Oltar na vrhu zaključujeta klečeča angela, desni drži v roki srce. Na desni stran, nad obhodnim portalom stoji kip duhovnika v koretlju, s štolo in biretom. V desnici drži križ in mučeniško palmo, v levici pa nosi knjigo. Kip na levi strani pa predstavlja Janeza Nepomuka. Zanima je osrednja niša oz. tron. Oltar je namreč kulisni, 'jasličnega' tipa, saj predstavlja puščavo in puščavsko votlino, v kateri se postavljajo posamezne figure, slikane na les oz karton (kot pri jaslicah). V ospredju kleči Anton Puščavnik z razširjenimi rokami, ozira pa se k Jezusu, ki se mu prikaže v nebeški slavi. Poleg sv. Antona je še figura pastirja in kulise dreves. Po pripovedovanju so v oltar po tleh nastlali celo mah in krmo tako, da je bila podoba puščave čimbolj pristna.

To puščavsko votlino občasno zakrijejo s sliko sv. Antona Padovanskega iz leta 1900. Prikazuje ga skupaj z Jezusom v naročju v redovniški celici. Ob njem je klečalnik s križem in odprto knjigo na njem. Skozi odprto okno se vidi pokrajina, pod oknom pa stoji vaza s cvetjem. Desni stranski oltar je posvečen sv. Florijanu. Baročna slika ga predstavlja, kako gosi požar v nekem mestu. Sliko obdaja bogat in lep baročni okvir z rastlinskimi viticami in ušesi. Na levi strani pa visi prav tako baročna clika sv. Notburge s križem na roki, ki ga kaže klečečim revežem in jim deli hrano. Poleg glave ji v zraku visi srp. Ob njej na tleh je košara s kruhom, nad njo pa angelca držita venec rož.

Pod sliko sv. Notburge sta dve zahvalni podobi. Prva predstavlja gosposko napravljenega plemiča in plemkinjo, ki klečita, vsak s svojim rožnim vencem v roki, in prosita sv. Antona za pomoč Sveti Anton Padovanski kleči na oblaku pred Marijo z Jezusom in tako posreduje prošnjo naprej. Prav tako zanimiva je tudi druga podoba. Kmetič z rožnim vencem v roki kleči pred posteljo porodnice, zunaj pa se vidi živina. Pred posteljo ležita dvojčka, na postelji pa porodnica sklepa roki. Poleg stoji mizica s še enim otrokom, ki je videti mrtev. Nad posteljo so odprta nebesa, sv. Anton pa kleči pred Jezusom na skali.

Cerkev sv. Antona puščavnika v Meniški vasi